Daňové dopady prodeje obchodního podílu v s.r.o.

Prodej obchodního podílu v s.r.o. probíhá pouze mezi původním a novým společníkem, společnost není účastna takového obchodu a její majetek se nikterak nemění.
Výše prodejní ceny za obchodní podíl není nijak stanovena ani omezena, záleží jen na společníkovi, za kolik je schopen a ochoten svůj obchodní podíl prodat, při prodeji mezi spojenými osobami je však třeba respektovat cenu obvyklou.1. Společníkem je fyzická osoba – občan  
– po 5 letech od nákupu podílu je takový prodej osvobozený od daně z příjmů fyzických osob a neuvádí se v daňovém přiznání
– nabytí jednotlivých podílů se sleduje odděleně, a to od roku 2014
Příklad 
V roce 2016 nabyl společník obchodní podíl ve výši 20 % na základním kapitálu a v roce 2018 obchodní podíl ve výši 30 % – oba podíly prodává v roce 2022.
Daňové posouzení: první podíl bude osvobozen od daně z příjmů fyzických osob, druhý se bude zdaňovat.

– při prodeji do 5 let od nabytí obchodního podílu se daní prodej v § 10 jako ostatní příjmy
Příklad
Společník nabyl obchodní podíl za 1 000 a prodává ho:
a) za 900
b) za 1 200
ad a) základ daně bude 0 – ztráta se v § 10 nevykazuje
ad b) základ daně bude zisk ve výši 200 a tato částka se zdaní 15 % sazbou daně

Pokud by společník prodával v daném zdaňovacím období více obchodních podílů – lze ztráty a zisky kompenzovat – např. ve výše uvedeném příkladu by vznikla ztráta 100 a zisk 200 – celkově by to byl zisk ve výši 100 a společník by zdanil částku 100.


2. Společníkem je fyzická osoba podnikatel, která nakupuje obchodní podíl do svého obchodního majetku
– prodej takového podílu není osvobozený od daně z příjmů FO 
Vycházím-li z výše uvedeného příkladu:
– v případě prodeje za 900 půjde do daňově uznatelných výdajů nabývací cena podílu jen do výše tržby z prodeje podílu (tedy jen 900) – částka ve výši 100 bude daňově neúčinný náklad (ztráta je tzv. daňově neúčinná)
– v případě prodeje za 1 200 – do daňově uznatelných výdajů půjde celých 1 000 (nabývací cena podílu) a do výnosů 1 200 a zdaňuje se zisk ve výši 200.

Na rozdíl od výše popsaného postupu se však ztráty a zisky zde nekompenzují. V případě, že by se v daném období prodávaly 2 obchodní podíly – vykázala by se ztráta v 1. případě 100, která by byla daňově neúčinná a v druhém případě zisk 200, který by zvýšil základ daně a zdaňoval by se.

Pokud byl jednou obchodní podíl nakoupen z obchodního majetku podnikající FO – je jeho případný prodej zdanitelný až po 5 letech od ukončení činnosti podnikající FO – to je pro případ, že by FO chtěla tento majetek vyřadit do osobního vlastnictví a prodat jako ad 1).


3. Společníkem je právnická osoba, která nakupuje obchodní podíl jiné společnosti do svého obchodního majetku
– pokud je PO mateřská společnost (vlastní více jak 10% na základním kapitálu dcery a držba je alespoň 12 měsíců) – je prodej takového podílu od daně z příjmů právnických osob osvobozený (dcera ale nesmí být v likvidaci)
tzn. vyloučí se náklad (nabývací cena podílu) jako nedaňový a vyloučí se tržba jako nedaňová (osvobozený příjem) a zároveň se musí vysledovat, zda k osvobozenému příjmu nebyly nějaké náklady typu: právník či jiné zprostředkovatelské služby – tj. náklady, které souvisí s osvobozenými příjmy – tyto náklady by se posoudily také nedaňově
– v případě, že PO není matka – stejné jako ad 2).Share Button
Publikováno 25.4.2020 / Téma: Daň z příjmů, Daň z příjmů fyzických osob, Právnické osoby, Společnost s ručením omezeným / 4 komentářů »

4 thoughts on “Daňové dopady prodeje obchodního podílu v s.r.o.

 1. Švecová

  Dobrý den, mám dotaz: společník s.r.o. v roce 2018 koupil podíl v s.r.o. za 10 000 Kč v březnu 2021 jej prodává za 100 000 Kč. Bude splatit 15 % daň z 90 000 Kč a bude to platit s.r.o. na účet daně vybírané zvláštní sazbou předčíslí 7720? Daň by činila 13 500 Kč a společník by obdržel 76 500 + 10 000 Kč. Je to správný postup? Děkuji za odpověď

  1. Lenka Königová Autor příspěvku

   Nikoliv – postup je chybný.
   V případě daňové konzultace na dané téma mohu nabídnout konzultace online.
   Přeji příjemný večer, Königová

 2. Věra Krejčí

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat. v březnu 2017 jsem založila úplně nové s.r.o. kde jsem jediný jednatel, společník a vlastním 100% podílu. Teď se naskytla možnost celou firmu prodat. Jak je to prosím s daňovými povinnostmi.
  Předem děkuji za odpověď Krejčí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *