Ubytovací služby Airbnb

Služba Airbnb je považována pro účely zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty (dále jen ZDPH) za ubytovací činnost, nikoliv za krátkodobý nájem nemovité věci dle § 56a ZDPH.
Toto rozlišení je důležité, neboť ubytování a nájem mají odlišný daňový režim.
Ubytování podléhá 15 % sazbě DPH, krátkodobý nájem podléhá 21 % sazbě DPH.
Definice pojmů je stanovena Soudním dvorem EU v jeho rozsudcích a také dle klasifikace produkce CZ-CPA Českého statistického úřadu lze dojít ke stejnému závěru.

Ubytovací činnost
Ubytovací činnost je dle ZDPH ekonomická činnost a v případě, že se byty nachází na území ČR, místo plnění takové činnosti je tuzemsko.
Dle § 5 ZDPH je podnikatel, který uskutečňuje ekonomické činnosti tzv. osoba povinná k dani.
Dle § 6 ZDPH se osoba povinná k dani uskutečňující ekonomické činnosti stává plátcem DPH, pokud její obrat za uskutečněná plnění s místem plnění v tuzemsku přesáhne částku 1 000 000 Kč za nejvýše 12 bezprostředně předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců.
Je tedy nutno tento limit obratu každý měsíc hlídat.
Do výše uvedeného limitu (kromě jiných plnění) vstupuje částka, kterou zasílá Airbnb podnikateli na účet včetně servisního poplatku, který si Airbnb z celkové částky strhává (servisní poplatek je za zprostředkování ubytování či zpracování platby).

Servisní poplatek
Podnikatel poskytující služby ubytování tedy využívá platformu společnosti Airbnb – což je společnost z USA. Je tedy zřejmé, že přijímá službu od osoby neusazené v tuzemsku, osoby ze třetí země (platba za tuto službu je v podobě servisního poplatku).
Společnost Airbnb tedy poskytuje službu podnikateli – osobě povinné k dani, tato služba je považována za elektronicky poskytovanou službu a dle § 9 odst. 1 ZDPH je místem plnění takové služby (pokud je služba poskytována osobě povinné k dani) místo, kde má osoba příjemce služby sídlo, tedy tuzemsko. Místo plnění takové služby je tuzemsko.
Dle § 6h ZDPH – v případě, že osoba povinná k dani přijímá od osoby neusazené v tuzemsku zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku, která spočívá v poskytnutí služby – stává se identifikovanou osobou dnem přijetí takové služby.
Dle § 97 ZDPH je identifikovaná osoba povinna podat přihlášku do 15 dnů ode dne, kdy se stala identifikovanou osobou a již z první přijaté služby odvést DPH.

Povinnosti identifikované osoby:
– identifikovaná osoba má povinnost zaplatit DPH z každé přijaté služby výše uvedené (tedy ze servisního poplatku) – tato služba není ve vyjmenovaných činnostech podléhající snížené sazbě DPH (Příloha č. 2 k zákonu o DPH), podléhá tedy základní sazbě DPH ve výši 21 %,
– identifikovaná osoba má povinnost podat daňové přiznání do 25. dne následujícího měsíce, kde uvede tuto daňovou povinnost a zaplatí ji na účet finanční správy,
– daňové přiznání se podává měsíčně,
– v případě, že daný měsíc identifikovaná osoba neuskuteční žádné přijetí služby od osoby neusazené v tuzemsku, nemá povinnost podat daňové přiznání.
Identifikovaná osoba sice DPH z přijaté služby platí, avšak nemá nárok na odpočet DPH u této činnosti (dle § 72 ZDPH – nárok na odpočet DPH má jen plátce, nikoliv identifikovaná osoba) a u ostatních zdanitelných plnění se chová nadále jako neplátce DPH – tedy nepřiznává DPH z jiných uskutečněných plnění, ani nemá nárok na odpočet z přijatých plnění. Přiznává DPH jen z přijatých plnění od osob neusazených v tuzemsku, pokud má tato služba místo plnění v tuzemsku.

K ubytovací činnosti Aibnb se vyjádřilo i Generální finanční ředitelství dne 11. 10. 2017 na svých webových stránkách v informaci: Informace k daňovému posouzení povinností poskytovatelů ubytovacích služeb (Airbnb a další), kde veškeré povinnosti poskytovatelů těchto služeb popisuje.

Poskytovatelé služeb Airbnb mají tedy tyto povinnosti:
– získat oprávnění k poskytování ubytovací činnosti na živnostenském úřadě (volná živnost),
– zaregistrovat se na finančním úřadě jako plátce daně z příjmů (fyzických či právnických osob – dle formy podnikání),
– platit daň z příjmů po skončení zdaňovacího období,
– v případě tržeb v hotovosti plnit povinnosti týkající se EET (elektronická evidence tržeb),
– registrovat se jako identifikovaná osoba – neboť použitím platformy Airbnb přijali službu od osoby neusazené v tuzemsku,
– ze servisního poplatku přiznat a zaplatit DPH.

Poskytujete ubytování přes portál Airbnb a potřebujete pomoci s daněmi či s vedením účetnictví?
Zavolejte nám
nebo
napište nám.

Share Button
Publikováno 12.7.2018 / Téma: Daň z přidané hodnoty, Daň z příjmů / 12 komentářů

12 thoughts on “Ubytovací služby Airbnb

 1. Zdenka Holubová

  Dobrý den, prosím o potvrzení, že jako identifikovaná osoba, poskytujicí pronajem přes AIRBNB musím platit DPH pouze se servisního poplatku. Z celého příjmu platím normální dan po skončení zsanovacího období ve výši 15%. Děkuji moc Holubová

  1. Lenka Königová Autor příspěvku

   Dobrý večer,
   ano, potvrzuji ) za předpokladu jak píšete, jste identifikovaná osoba a nejste zatím plátce DPH.
   V případě dalších dotazů si můžete sjednat osobní konzultace.
   Hezký večer, Königová

 2. Karolína Kahounová

  Dobrý večer, od září 2018 jsem se registrovala jako identifikovaná osoba. Odevzdala jsem přiznání k DPH, kde jsem zahrnula servisní poplatky.(Poplatky beru, že jsou s DPH?)
  Můj druhý dotaz je: Pokud mám pracovní smlouvu nelze v DPFO zdanit tento příjem jako „ostatní“ a obejít se bez ŽL?
  Předem děkuji za odpověď.
  S pozdravem
  Kahounová

  1. Lenka Königová Autor příspěvku

   Dobrý večer,
   servisní poplatek je bez DPH, vypočítáte 21 % z měsíčního servisního poplatku a to je částka daně, kterou měsíčně přiznáte a odvedete.
   Druhé části otázky nerozumím:
   na ubytovací služby si musíte zřídit živnostenský list a příjmy z ubytovací činnosti přiznáváte v daňovém přiznání jako příjmy z podnikání.
   Hezký večer přeji, Königová
    

 3. Nováková

  Dobrý večer,

  jak je to v tomto případě (poskytování pronájmu přes airbnb) se souhrnným hlášením pro EU? Podává se spolu s přiznáním k DPH, či nikoliv.

  Děkuji a přeji hezký večer,
  Nováková

  1. Lenka Königová Autor příspěvku

   Dobrý den,
   souhrnné hlášení se vyplňuje pouze tehdy, dodává-li plátce DPH zboží do EU v osvobozeném režimu, kde uplatňuje reverse charge na odběratele a v případě poskytnutí služby plátcem DPH či identifikovanou osobou do EU s uplatněním reverse charge na odběratele
   (pouze jsou-li vyplněny řádky 20 a 21 daňového přiznání).
   V případě služby Airbnb naopak službu přijímáte, z toho vyplývá, že souhrnné hlášení nepodáváte.
   Hezký den, Königová

 4. Tomas

  Dobry den,
  plati se dan z prijmu z ciste castky (penize obdrzene od Airbnb), nebo z castky vcetne servisniho poplatku resp provize Airbnb?

  V pripade druhe varianty, jak zjistim tuto celkovou castku, kdyz provizi Airbnb udava v eurech?

  Dekuji

 5. Karel Srstka

  Jsem řemeslník neplátce DPH a uplatňuji pro daně paušál. Když pojedu na montáž a nabídnu pronajatý byt přes Airbnb, budu muset hlídat celkové příjmy (součet řemesla a pronájmu bytu) abych se nedostal nad 1 milion korun pro limit DPH, nebo mají obě činnosti svůj vlastní limit?

  1. Lenka Königová Autor příspěvku

   Dobrý večer,
   pokud budete pronajímat svůj byt přes Airbnb, musíte mít živnostenské oprávnění na ubytovací činnost a tyto příjmy zdaňovat jako příjmy z podnikání v § 7, s dopadem do odvodů sociálního a zdravotního pojištění.
   Co se týká obratu pro DPH: ano, i příjmy z ubytování se počítají do obratu pro případné plátcovství DPH. V případě dalších dotazů mohu nabídnout osobní konzultaci.
   Hezký večer přeji, Königová

 6. Gabriela Blažková

  Ráda bych se zeptala na rozdíl mezi booking a Airnb. Booking uvádí fakturu za provizi bez DPH, tedy pochopitelně jako identifikovaná osoba musím dát přiznání a zaplatit DPH. Oproti tomu Airnb vystavuje fakturu za provizi s DPH a také si celou částku vč. DPH srhává. Podle mého názoru z faktury od AIRNb nemusím platit DPH znovu. Děkuji, Gábina Blažková

  1. Lenka Königová Autor příspěvku

   Dobrý den paní Blažková,
   co se týká DPH, tak situace je v obou případech stejná: přijímáte-li službu od osoby neusazené v ČR, máte povinnost ze servisního poplatku (provize) zaplatit DPH Vy.
   Na obou portálech je třeba poskytnout své DIČ, aby k Vám osoba neusazená k dani (Airbnb i Booking) přistupovala jako k podnikateli, nikoliv jako k občanovi, a DPH neplatila ona.
   Hezký den přeji, Königová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *