Ubytovací služby Airbnb

Služba Airbnb je považována pro účely zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty (dále jen ZDPH) za ubytovací činnost, nikoliv za krátkodobý nájem nemovité věci dle § 56a ZDPH.
Toto rozlišení je důležité, neboť ubytování a nájem mají odlišný daňový režim.
Ubytování podléhá 15 % sazbě DPH, krátkodobý nájem podléhá 21 % sazbě DPH.
Definice pojmů je stanovena Soudním dvorem EU v jeho rozsudcích a také dle klasifikace produkce CZ-CPA Českého statistického úřadu lze dojít ke stejnému závěru.

Ubytovací činnost
Ubytovací činnost je dle ZDPH ekonomická činnost a v případě, že se byty nachází na území ČR, místo plnění takové činnosti je tuzemsko.
Dle § 5 ZDPH je podnikatel, který uskutečňuje ekonomické činnosti tzv. osoba povinná k dani.
Dle § 6 ZDPH se osoba povinná k dani uskutečňující ekonomické činnosti stává plátcem DPH, pokud její obrat za uskutečněná plnění s místem plnění v tuzemsku přesáhne částku 1 000 000 Kč za nejvýše 12 bezprostředně předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců.
Je tedy nutno tento limit obratu každý měsíc hlídat.
Do výše uvedeného limitu (kromě jiných plnění) vstupuje částka, kterou zasílá Airbnb podnikateli na účet včetně servisního poplatku, který si Airbnb z celkové částky strhává (servisní poplatek je za zprostředkování ubytování či zpracování platby).

Servisní poplatek
Podnikatel poskytující služby ubytování tedy využívá platformu společnosti Airbnb – což je společnost z USA. Je tedy zřejmé, že přijímá službu od osoby neusazené v tuzemsku, osoby ze třetí země (platba za tuto službu je v podobě servisního poplatku).
Společnost Airbnb tedy poskytuje službu podnikateli – osobě povinné k dani, tato služba je považována za elektronicky poskytovanou službu a dle § 9 odst. 1 ZDPH je místem plnění takové služby (pokud je služba poskytována osobě povinné k dani) místo, kde má osoba příjemce služby sídlo, tedy tuzemsko. Místo plnění takové služby je tuzemsko.
Dle § 6h ZDPH – v případě, že osoba povinná k dani přijímá od osoby neusazené v tuzemsku zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku, která spočívá v poskytnutí služby – stává se identifikovanou osobou dnem přijetí takové služby.
Dle § 97 ZDPH je identifikovaná osoba povinna podat přihlášku do 15 dnů ode dne, kdy se stala identifikovanou osobou a již z první přijaté služby odvést DPH.

Povinnosti identifikované osoby:
– identifikovaná osoba má povinnost zaplatit DPH z každé přijaté služby výše uvedené (tedy ze servisního poplatku) – tato služba není ve vyjmenovaných činnostech podléhající snížené sazbě DPH (Příloha č. 2 k zákonu o DPH), podléhá tedy základní sazbě DPH ve výši 21 %,
– identifikovaná osoba má povinnost podat daňové přiznání do 25. dne následujícího měsíce, kde uvede tuto daňovou povinnost a zaplatí ji na účet finanční správy,
– daňové přiznání se podává měsíčně,
– v případě, že daný měsíc identifikovaná osoba neuskuteční žádné přijetí služby od osoby neusazené v tuzemsku, nemá povinnost podat daňové přiznání.
Identifikovaná osoba sice DPH z přijaté služby platí, avšak nemá nárok na odpočet DPH u této činnosti (dle § 72 ZDPH – nárok na odpočet DPH má jen plátce, nikoliv identifikovaná osoba) a u ostatních zdanitelných plnění se chová nadále jako neplátce DPH – tedy nepřiznává DPH z jiných uskutečněných plnění, ani nemá nárok na odpočet z přijatých plnění. Přiznává DPH jen z přijatých plnění od osob neusazených v tuzemsku, pokud má tato služba místo plnění v tuzemsku.

K ubytovací činnosti Aibnb se vyjádřilo i Generální finanční ředitelství dne 11. 10. 2017 na svých webových stránkách v informaci: Informace k daňovému posouzení povinností poskytovatelů ubytovacích služeb (Airbnb a další), kde veškeré povinnosti poskytovatelů těchto služeb popisuje.

Poskytovatelé služeb Airbnb mají tedy tyto povinnosti:
– získat oprávnění k poskytování ubytovací činnosti na živnostenském úřadě (volná živnost),
– zaregistrovat se na finančním úřadě jako plátce daně z příjmů (fyzických či právnických osob – dle formy podnikání),
– platit daň z příjmů po skončení zdaňovacího období,
– v případě tržeb v hotovosti plnit povinnosti týkající se EET (elektronická evidence tržeb),
– registrovat se jako identifikovaná osoba – neboť použitím platformy Airbnb přijali službu od osoby neusazené v tuzemsku,
– ze servisního poplatku přiznat a zaplatit DPH.

Poskytujete ubytování přes portál Airbnb a potřebujete pomoci s daněmi či s vedením účetnictví?
Zavolejte nám
nebo
napište nám.

Share Button
Publikováno 12.7.2018 / Téma: Daň z přidané hodnoty, Daň z příjmů / 34 komentářů »

34 thoughts on “Ubytovací služby Airbnb

  1. Zdenka Holubová

    Dobrý den, prosím o potvrzení, že jako identifikovaná osoba, poskytujicí pronajem přes AIRBNB musím platit DPH pouze se servisního poplatku. Z celého příjmu platím normální dan po skončení zsanovacího období ve výši 15%. Děkuji moc Holubová

    1. Lenka Königová Autor příspěvku

      Dobrý večer,
      ano, potvrzuji ) za předpokladu jak píšete, jste identifikovaná osoba a nejste zatím plátce DPH.
      V případě dalších dotazů si můžete sjednat osobní konzultace.
      Hezký večer, Königová

  2. Karolína Kahounová

    Dobrý večer, od září 2018 jsem se registrovala jako identifikovaná osoba. Odevzdala jsem přiznání k DPH, kde jsem zahrnula servisní poplatky.(Poplatky beru, že jsou s DPH?)
    Můj druhý dotaz je: Pokud mám pracovní smlouvu nelze v DPFO zdanit tento příjem jako “ostatní” a obejít se bez ŽL?
    Předem děkuji za odpověď.
    S pozdravem
    Kahounová

    1. Lenka Königová Autor příspěvku

      Dobrý večer,
      servisní poplatek je bez DPH, vypočítáte 21 % z měsíčního servisního poplatku a to je částka daně, kterou měsíčně přiznáte a odvedete.
      Druhé části otázky nerozumím:
      na ubytovací služby si musíte zřídit živnostenský list a příjmy z ubytovací činnosti přiznáváte v daňovém přiznání jako příjmy z podnikání.
      Hezký večer přeji, Königová
       

  3. Nováková

    Dobrý večer,

    jak je to v tomto případě (poskytování pronájmu přes airbnb) se souhrnným hlášením pro EU? Podává se spolu s přiznáním k DPH, či nikoliv.

    Děkuji a přeji hezký večer,
    Nováková

    1. Lenka Königová Autor příspěvku

      Dobrý den,
      souhrnné hlášení se vyplňuje pouze tehdy, dodává-li plátce DPH zboží do EU v osvobozeném režimu, kde uplatňuje reverse charge na odběratele a v případě poskytnutí služby plátcem DPH či identifikovanou osobou do EU s uplatněním reverse charge na odběratele
      (pouze jsou-li vyplněny řádky 20 a 21 daňového přiznání).
      V případě služby Airbnb naopak službu přijímáte, z toho vyplývá, že souhrnné hlášení nepodáváte.
      Hezký den, Königová

  4. Tomas

    Dobry den,
    plati se dan z prijmu z ciste castky (penize obdrzene od Airbnb), nebo z castky vcetne servisniho poplatku resp provize Airbnb?

    V pripade druhe varianty, jak zjistim tuto celkovou castku, kdyz provizi Airbnb udava v eurech?

    Dekuji

  5. Karel Srstka

    Jsem řemeslník neplátce DPH a uplatňuji pro daně paušál. Když pojedu na montáž a nabídnu pronajatý byt přes Airbnb, budu muset hlídat celkové příjmy (součet řemesla a pronájmu bytu) abych se nedostal nad 1 milion korun pro limit DPH, nebo mají obě činnosti svůj vlastní limit?

    1. Lenka Königová Autor příspěvku

      Dobrý večer,
      pokud budete pronajímat svůj byt přes Airbnb, musíte mít živnostenské oprávnění na ubytovací činnost a tyto příjmy zdaňovat jako příjmy z podnikání v § 7, s dopadem do odvodů sociálního a zdravotního pojištění.
      Co se týká obratu pro DPH: ano, i příjmy z ubytování se počítají do obratu pro případné plátcovství DPH. V případě dalších dotazů mohu nabídnout osobní konzultaci.
      Hezký večer přeji, Königová

  6. Gabriela Blažková

    Ráda bych se zeptala na rozdíl mezi booking a Airnb. Booking uvádí fakturu za provizi bez DPH, tedy pochopitelně jako identifikovaná osoba musím dát přiznání a zaplatit DPH. Oproti tomu Airnb vystavuje fakturu za provizi s DPH a také si celou částku vč. DPH srhává. Podle mého názoru z faktury od AIRNb nemusím platit DPH znovu. Děkuji, Gábina Blažková

    1. Lenka Königová Autor příspěvku

      Dobrý den paní Blažková,
      co se týká DPH, tak situace je v obou případech stejná: přijímáte-li službu od osoby neusazené v ČR, máte povinnost ze servisního poplatku (provize) zaplatit DPH Vy.
      Na obou portálech je třeba poskytnout své DIČ, aby k Vám osoba neusazená v tuzemsku (Airbnb i Booking) přistupovala jako k podnikateli, nikoliv jako k občanovi, a DPH neplatila ona.
      Hezký den přeji, Königová

  7. Denik

    Dobry den,
    Rad bych se zeptal na nasledujici vec,
    Jako identifikovana osoba za ktery mesic mam uvadet rezervace? Den rezervace, den prijezdu hostu nebo den odjezdu hostu? Kdyz se podivam na fakturu DPH na webovych strankach Airbnb – tak datem poskytnuti sluzby na fakture se uvadi datum rezervace. Napriklad, kdyz host si zarezervuje byt 10 kvetna (na fakture DPH datum poskytnuti sluzby bude uvedeno datum 10 kvetna), den prijezdu hosta je 28 cervence a den odjezdu hosta je 3 srpna tak ve kterem mesici mam uvest toto plneni a odvest dph ze servisniho poplatku? kveten, cervenec ci spen? Dekuji

    1. Lenka Königová Autor příspěvku

      Dobrý den,
      mohu Vám nabídnout k situaci Airbnb konzultace na Praze 8 popř. Vám všechny věci kolem Airbnb obstarávat.
      Z portálu Airbnb si vygenerujte potřebnou tabulku, kde budete mít veškeré údaje sumarizované a přehledně uvedené do měsíce, se kterým souvisí.
      Kontaktujte mě prosím již na mailu: info@vasdanovyporadce.cz
      Děkuji a přeji hezký den, Königová

  8. Václav Hruška

    Dobrý den, od Airbnb mám vyúčtování na 440 Kč minus servisní poplatek 15,97 Kč (z toho je 2,97 DPH), čili na účet mi prislo 424,03 Kč. Jsem plátcem DPH, tedy musim odvést 15% daň, z jaké to bude částky? 440 nebo 424,03? Díky, V.H.

    1. Lenka Königová Autor příspěvku

      Dobrý večer pane Hruško,
      jako plátce DPH budete platit DPH ve výši 21% ze servisního poplatku (a zároveň si nárokovat) a dále 15 % z tržeb (nikoliv z příjmů) tj. z částky 440 Kč.
      Na základě výše uvedeného se mi zdá Vaše poznámka o servisním poplatku ve výši 15,97 Kč a z toho 2,97 Kč DPH chybná.
      V případě poradenství či vedení Vaší daňové agendy mě kontaktujte dále na mailu.
      Přeji příjemný večer, Königová

  9. Václav Hruška

    Dobrý den, díky moc za odpověď. Je tam opravdu drobná chyba – servisní poplatek je celkem 15,97, z toho základ je 13,20 a DPH 2,77 (to je na faktuře). Jestli to chápu správně, tak od 15% DPH z tržby (66 Kč) odečtu tu DPH z přijaté faktury od Airbnb (2,77 Kč) a tu částku odvedu v přiznání. Je to tak? Díky! V. H.

  10. Kateřina

    Dobrý den,
    chtěla jsem se zeptat, pokud do přiznání k DPH do řádku 2 uvádím tržbu od Bookingu (pouze nizozemské DIČ), podávám souhrnné hlášení? Dotkne se to i kontrolního hlášení? Jedná se o plátce DPH.
    Děkuji.
    K.

    1. Lenka Königová Autor příspěvku

      Dobrý den,
      pokud jde o tržbu za ubytování v 15 % sazbě DPH (předpokládám, že ubytovací zařízení je umístěno na území ČR), DPH z takové tržby přiznáváte na ř. 2 – není to však tržba od Bookingu, ale od jednotlivých zákazníků (tudíž žádné nizozemské DIČ). Booking Vám tyto služby pouze zprostředkovává a Vy mu hradíte za zprostředkování provizi, ze které jste také povinna přiznat DPH, tentokrát ve výši 21 % DPH a zároveň máte jako plátce DPH nárok na odpočet z této přijaté služby (z placené provize).
      Kontrolní hlášení plátce DPH podává povinně a tyto transakce se tam samozřejmě objeví.
      Mohu Vám nabídnout podrobnější informace buď v rámci písemné, telefonické, skypové či osobní konzultace.
      Přeji příjemný den, Königová

  11. Helena hartl

    Dobry den, vlastnime byt ve Spanelsku (nerezidenti). Ten pronajimame pres Airbnb a Booking.
    Musime se tedy taky hlasit v ČEchach jako ident.osoba k dph? (faktury chodi do Čech)
    Dekuji Helena
    Mohla bych k vam na konzultaci?
    Dekuji

    1. Lenka Königová Autor příspěvku

      Dobrý den paní Heleno,
      ano, mohu Vám nabídnout konzultaci k výše uvedené problematice.
      Prosím zavolejte či mě kontaktujte na mailu k dohodnutí termínu.
      Přeji příjemný den, Königová

    2. Dana Pučelíková

      Dobrý den, v únoru letošního roku jsem koupila byt pro krátkodobý pronájem přes Airbnb. Tento byt od července takto pronajiman. Zvažují nyní zda se místo identifikované osoby stát plátcem DPH, abych dostala zpátky zejména 15% DPH z ceny bytu. Jak jste napsala, tak od 1.1.2021 nebude možné u najmu bytu uplatnit odpočet DPH i u platce DPH. To tedy znamená, ze bych platila DPH z tržeb za pronájem, ale už bych si nemohla nic odečíst za pořízené věci ani DPH z poplatku Airbnb. Je to tak? Předem děkuji za odpověď.

      1. Lenka Königová Autor příspěvku

        Dobrý den paní Pučelíková,

        směšujete 2 různé věci: pronájem a ubytovací služby. Pokud byste využívala byt k ubytování přes Airbnb a stala se plátcem DPH, musela byste odevzdávat 15 % DPH z tržeb státu a na vstupu byste měla nárok na odpočet z pořízených služeb či zboží.
        V případě podrobnějších informací mě kontaktujte na mailu či telefonu.
        Hezký den, Königová

  12. Edita Žiačiková

    Dobrý večer,

    mám klienta ktorý robí aj AIRBNB. Klient si v 09/2019 požiadal o dobrovolného platcu DPH. Pri tejto žiadosti Finanční úřad stanovil dodatočne identifikovanou osobu od roku 2017. Podla zákonu aj iných informácií z FS by mal klient dodatočne podať DPH priznanie a doplatit DPH z faktúr so servisným poplatkom od AIRBNB. Kedže klient sa stal spätne (dodatočne) identifikovanou osobou faktúry so servisným poplatkom sú vystavené aj zaplatené(započítane) s DPH. Je klient povinný zaplatiť ešte raz DPH? Nebol vydaný judikát pre dvojité zdanenie DPH v rámci EU? Aké povinnosti má ešte identifikovaná osoba voči FS. Ďakujem vopred za odpoveď

    1. Lenka Königová Autor příspěvku

      Dobrý večer paní Žiačiková,
      musela bych mít přesné informace o konkrétní situaci a klientovi, abych se k tomu mohla vyjádřit.
      Dle zákona platí: osoba povinná k dani se sídlem v tuzemsku, která přijme službu od osoby neusazené v tuzemsku se stává identifikovanou osobou s povinností zaplatit DPH z této služby.
      Pokud chcete, abych tento případ řešila v rámci zastupování před správcem daně, kontaktujte mně prosím na mailu či telefonicky.
      Děkuji a přeji příjemný večer, Königová

  13. Martina Melicharová

    Dobrý den, chci se zeptat – jako identifikovaná osoba odvádím dph z poplatků Airbnb, toto musím uvádět do Souhrnného hlášení? Já si myslím, že ne.
    Děkuji.

  14. Karel Hejl

    Mám dotaz, do příjmů a tedy z toho placenou daň z příjmů se zahrnují i servisní poplatky Airbnb, nebo se mohou odečíst?
    Děkuji za odpověď

      1. Denik

        Dobry den, jak jsem pochopil uvadite priklad, kdyz osoba vede ucetnictvi? V pripade pausalnich vydaju servesni poplatek by se nemel zahrnovat do prijmu. Prijmy jsou castky obdrzene na b.u. Je to tak?

        1. Lenka Königová Autor příspěvku

          I pro FO, která uplatňuje paušální výdaje platí výše uvedené – do příjmů pro zdanění se zahrnuje částka vč. servisního poplatku.
          Hezký den, Königová

  15. Denik

    Dobry vecer, chtel bych se Vas zeptat na nasledujici vec – pri provozovani kratkodobeho pronajmu v atelieru pres Airbnb pri vyberu ekonomicke cinnosti z ciselniku pri podani danoveho prizani z prijmu fyzickych osob nebo pri podani DP z DPH jako identifikovana osoba co je spravne zvolit? Ostatni ubytovani? Rekreacni a ostatni kratkodobe ubytovani? Dekuji

  16. Martin P.

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, pokud jsem fyzická osoba, uplatňuji paušální daň a nyní bych chtěl nabízet bydlení skrz airbnb, tak jediná moje povinnost bude se registrovat jako identifikovaná osoba a odvést DPH ze servisního poplatku.
    Ostatní příjmy z airbnb již nijak řešit nemusím, neboť nepřekročím 1 mil. Kč za rok a nemám povinnost odvádět daňové přiznání.
    Děkuji, M.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *