Prodej elektronických knih ve vztahu k dani z přidané hodnoty

Dotaz:

Firma s.r.o. – plátce DPH – chceme prodávat elektronické knihy do Ruska a Polska. Jedná se o zboží či poskytnutí služby? Prodávat budeme pouze občanům – jak to bude s odvodem DPH?
Na jaké řádky daňového přiznání by se tento prodej uvedl?

 

Prodej elektronických knih
S ohledem na to, že tato forma knih není distribuována na žádném nosiči, nehledí na ni celní sazebník jako na zboží. V důsledku provázanosti celního sazebníku a zákona o DPH není tudíž možno ani pro účely DPH toto posuzovat jako zboží. Vzhledem k tomu, že podle § 14 zákona o dani
z přidané hodnoty jsou všechny činnosti, které nejsou dodáním zboží nebo převodem nemovitosti, poskytnutím služby, je proto nutno z uvedeného vycházet.

Předmět Vaší činnosti
– poskytování služeb do zahraničí (Rusko) a do jiného členského státu (Polsko).


Prodej elektronických knih občanům do Polska
Pokud byste poskytovali službu do Polska – řídili byste se § 9 odst. 2 – poskytnutí služby občanům – místo plnění je tam, kde má poskytovatel služby sídlo podnikání – místo plnění je tedy v tuzemsku.
Fakturu byste vystavovali včetně české DPH a odváděli DPH v tuzemsku.
U elektronických knih se uplatňuje základní sazba DPH – nyní 21%.
Na daňovém přiznání by se uvedlo toto plnění na ř. 1 – zdanitelné plnění v tuzemsku.


Prodej elektronických knih občanům do Ruska
§ 10h – Místo plnění při poskytnutí služby zahraniční osobě nepovinné k dani
Místo plnění při poskytnutí služby zahraniční osobě nepovinné k dani je místo, kde má osoba, které je služba poskytnuta, sídlo nebo místo pobytu, pokud jde o:
k) elektronicky poskytovanou službu.
V případě poskytnutí elektronické služby do Ruska občanům byste tedy vystavovali fakturu bez DPH.
Na daňovém přiznání by se uvedlo toto plnění na ř. 26 – místo plnění je mimo tuzemsko.


Pokud byste tyto služby poskytovali podnikatelům – osobám povinným k dani (z jiného členského státu i ze zahraničí), uplatnilo by se základní pravidlo dle § 9 odst. 1 – místo plnění se stanoví podle příjemce služby (místo plnění by bylo mimo tuzemsko).
Prodej do Polska osobě povinné k dani – ř. 21 daňového přiznání + podání souhrnného hlášení,
prodej do Ruska osobě povinné k dani – ř. 26 daňového přiznání.

 

Share Button
Publikováno 30.10.2013 / Téma: Daň z přidané hodnoty / 4 komentáře

4 komentáře u „Prodej elektronických knih ve vztahu k dani z přidané hodnoty

  1. Jana

    Dobry den,
    provozujeme nakladatelstvi e-knih a prodej v e-shopu. Radi bychom vydavali v zahranici nase knihy a naopak knihy ze zahranici vydavali u nas v originale. Je k tomu nutne byt platce DPH?

  2. Lívia

    Dobrý deň,

    prosím ako by to bolo v prípade podnikateľa, ktorý nie je platcom DPH? Napríklad keby firma – neplatca DPH predávala ebook konečným zákazníkom do iných krajín vrámci EU? Je v tomto prípade potrebné registrovať sa k dani DPH alebo ju nejakým spôsobom riešiť?

    Vopred pekne ďakujem za informácie.

    1. Lenka Königová Autor příspěvku

      Dobrý den,

      pokud prodáváte e-knihy občanům v jiných členských státech EU, nestáváte se plátcem DPH v ČR, ale budete muset řešit DPH v těchto jiných členských státech.
      Pro zjednodušení existuje systém Mini One Stop Shop tzv. MOSS. 
      Pro podrobnější informace si můžete sjednat písemnou či osobní konzultaci.
      Hezký den přeji, Königová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *