Nárok na odpočet DPH při registraci

Dobrý den,

měl bych dotaz ohledně DPH.
Mám společnost od června 2013, jako plátce DPH je registrována až od 1. 3. 2014.
Chtěl bych se zeptat, zda je možné a za jaké období zpětně uplatnit vrácení DPH za již přijaté faktury.

 

Osoba povinná k dani má nárok na odpočet DPH u přijatého zdanitelného plnění pořízeného v období 12 po sobě jdoucích měsíců přede dnem, kdy se stala plátcem, pokud je toto plnění ke dni registrace součástí obchodního majetku (§ 79 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty – dále jen ZDPH).

Pojem obchodní majetek je definován v § 4 odst. 4 písm. c) ZDPH a je to souhrn majetkových hodnot, který slouží nebo je určen osobě povinné k dani k uskutečňování ekonomických činností.

Vy jste se stal plátcem dnem 1. 3. 2014 – máte tedy nárok na odpočet u nakoupených plnění od
1. 3. 2013 do 28. 2. 2014 – ve Vašem případě tedy za celou dobu existence Vaší firmy, neboť píšete, že máte společnost od 06/2013.
Nárok na odpočet lze uplatnit jedině za období, do něhož spadá den, kdy jste se stali plátcem. Plátcem se stáváte dnem 1. 3. 2014 – jste měsíční plátce DPH – první daňové přiznání podáváte za březen do 25. 4. 2014 a jedině v tomto daňovém přiznání si lze nárokovat DPH z přijatých plnění před datem registrace. V pozdějších daňových přiznáních toto možné není.
Nárok na odpočet prokazujete daňovým dokladem – pokud tedy chcete nárokovat DPH zpět, nutno mít daňové doklady s vyčísleným DPH (tzn. nakoupili jste od plátců DPH).

 

Z jakých plnění je možno uplatnit nárok na odpočet?

Drobný hmotný majetek (majetek v hodnotě do 40 000 Kč, který není zařazen do dlouhodobého hmotného majetku) – nárok na odpočet DPH uplatníte ve výši, jaká je na přijaté faktuře.
Tento majetek jste jistě zaúčtovali již do nákladů (tzv. do spotřeby), je třeba tedy vést evidenci takového drobného majetku a v případě kontroly prokázat jeho existenci ve firmě (příklad takového majetku – kopírovací stroje, mobilní telefony, notebooky, které jste nakoupili před registrací do 40 000 Kč včetně DPH).

Dlouhodobý hmotný majetek movitý (majetek v hodnotě nad 40 000 Kč, který je zařazen do dlouhodobého hmotného majetku) – nárok na odpočet máte ve výši uvedené na faktuře, pokud je tento majetek pořízen až v roce 2014 – pokud byl majetek pořízen v roce 2013, uplatníte nárok na odpočet jen ve výši 4/5 odpočtu (§ 79 odst. 2 ZDPH).

Dlouhodobý hmotný majetek nemovitý (nemovitý majetek, který je zařazen do obchodního majetku) – nárok na odpočet máte ve výši uvedené na faktuře, pokud je tento majetek pořízen až v roce 2014 – pokud byl majetek pořízen v roce 2013, uplatníte nárok na odpočet jen ve výši 9/10 odpočtu (§ 79 odst. 2 ZDPH).

Zásoby zboží nebo materiálu, které jsou ke dni registrace na skladě – DPH se nárokuje ve výši uvedené na faktuře.

 

Uplatnění nároku na odpočet DPH
Varianta 1.
Nárok na odpočet lze uplatnit v plné výši (resp. u dlouhodobého majetku ve výši 4/5, 9/10) za předpokladu, že nakoupený majetek slouží tzv. zdanitelným plněním tzn. Vaše plnění na výstupu (při prodeji) podléhají plně DPH.
Příklad:
Nákup kopírovacího stroje pro výkon programátorských služeb.

Varianta 2.
Pokud uskutečňujete i plnění tzv. osvobozená bez nároku na odpočet dle § 51 ZDPH, tzn. při jejich prodeji DPH neuplatňujete, a nakoupený majetek slouží pro tato plnění – nárok na odpočet si uplatnit nesmíte.
Příklad:
Nákup kopírovacího stroje pro pronájem pouze neplátcům (u těchto nájmů neuplatňujete DPH).

Varianta 3.
Pokud slouží nakoupený majetek jak pro plnění zdanitelná tak pro plnění osvobozená bez nároku na odpočet – nárok na odpočet se uplatní jen v tzv. krácené výši dle § 76 ZDPH.
Příklad:
Nákup kopírovacího stroje pro programátorské služby i pro pronájem neplátcům.

 

Nárok na odpočet při registraci se zapíše do ř. 45 daňového přiznání za měsíc březen.
Zapisuje se jen částka uplatněného DPH, částka základu daně se neuvádí.
 

Share Button
Publikováno 17.3.2014 / Téma: Daň z přidané hodnoty / 52 komentářů »

52 thoughts on “Nárok na odpočet DPH při registraci

 1. Anna Beránková

  Dobrý den,
  podobně jako žadatelka bych chtěla uplatnit zpětně odpočet DPH (chtěla bych se stát dobrovolným plátcem DPH). Lze uplatnit nárok na odpočet DPH za 12 měs. před registrací např. za internet, telefon, pronájem e-shopu, vystavovací plochu atd. na veletrhu (není malá částka), reklamu?

  Pokud jsem výrobce a skladem mám částěčně materiál, částečně z něho vyrobené zboží, jaký je nejjednodušší způsob zpětného uplatnění DPH?

  Děkuji

 2. Petra Vondrová

  Dobrý den, jak by to bylo s opravou takto nárokovaného DPH. V listopadu jsem za 10/2013 podala přiznání s řádkem 45, bohužel jsme teď zjistili, že jedna faktura neměla být do přiznání zahrnuta, jedná se sice o nepatrnou částku DPH, ale jaký je správný postup opravy? Děkuji

  1. Lenka Königová Autor příspěvku

   Dobrý den, pokud jste si neoprávněně nárokovali DPH na vstupu za říjen 2013 – jste povinni podat dodatečné daňové přiznání na vyšší daňovou povinnost (popř. nižší nadměrný odpočet). Dle zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, § 141 odst. 1  – zjistí-li daňový subjekt, že daň má být vyšší než poslední známá daň, je povinen podat do konce měsíce následujícího po měsíci, ve kterém to zjistil, dodatečné daňové přiznání a ve stejné lhůtě rozdílnou částku uhradit. V dodatečném daňovém přiznání uvedete pouze rozdíl oproti poslední známé dani, den zjištění a důvody podání. Hezký den, Königová

 3. Petra Baránková

  Dobrý den,
  mám podobný problém jako žadatelka. Od 1.12.2014 začínám podnikat jako OSVČ v dopravě. Chci si pořídit malou dodávku od plátce DPH 12/2014. V průběhu roku 2015 bych se chtěla stát dobrovolným plátcem DPH, tudíž je možný odpočet daně až v r. 2015 – jde tedy o dlouhodobý hmotný movitý majetek, kde si v prvním měsíčním daňovém přiznání můžu odečíst jen výši 4/5? Je možné stát se dobrovolným plátcem DPH již při zahájení živnosti? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

 4. Eva Novotná

  Dobrý den,
  máme od srpna založeno s.r.o. a plátcem DPH bychom se chtěli stát od 1.1.2015. Už v roce 2014 nám vznikly zřizovací výdaje – notářské poplatky, náklady na pořízení účetního programu, na projekt nového zařízení – od plátců DPH. Je možné si je uplatnit v daňovém přiznání za leden 2015?
  Děkuji za odpověď.

  1. Lenka Königová Autor příspěvku

   Dobrý večer,

   odpověď na svou otázku – u jakých položek a kdy lze uplatnit nárok na odpočet DPH při registraci – najdete ve výše uvedeném článku.
   Pokud požadujete konkrétní údaje k Vašemu podnikání, kontaktujte mě prosím na mailu.

   Hezký večer, Königová

 5. Petra Matějková

  Dobrý den,

  narazila jsem nyní na problém s uplatnění DPH při registraci, pokud jsem před tím byla identifikovanou osobou.
  Lze uplatnit DPH ze zboží nakoupeného před registrací k DPH, avšak v době, kdy jsem byla identifikovanou osobou?
  Jednalo se o nákup zboží z EU, ze kterého jsem musela odvést DPH (přiznání k DPH řádek 3).

  Moc děkuji
  S pozdravem
  Matějková

  1. Lenka Königová Autor příspěvku

   Dobrý den,
   ano, lze si uplatnit při registraci nárok na odpočet DPH u takového zboží, za předpokladu, že splníte všechny podmínky uvedené v § 79 ZDPH: pořízeno v období 12 měsíců před registrací, zboží je k datu registrace součástí obchodního majetku a pro výpočet nároku na odpočet u dlouhodobého majetku je nutno vzít v úvahu § 78d odst. 2 ZDPH.
   Hezký den přeji, Königová

   1. Jiří Kostelník

    Dobrý den.

    Pokud jsem ale nakoupil vozidlo v Německu a tam zaplatil DPH (jejich 19%MwSt), lze z takového nákupu zpětně v rámci změny režimu neplátce-plátce něco uplatnit – v obchodním majetku to mám, a nyní jsem plátcem.

    Děkuji Vám, paní inženýrko.

    1. Lenka Königová Autor příspěvku

     Dobrý večer,
     při změně režimu si můžete v prvním daňovém přiznání nárokovat pouze české DPH, nikoliv německé.
     Hezký večer přeji, Königová

 6. Jiří Tulach

  Dobrý den, ke zpětnému uplatnění DPH na vstupu je,jak jsem si zjistil na FÚ, potřebná inventura zásob zboží na prodejně a to ke dni, kdy se stávám dobrovolným plátcem. Prosím o sdělení, zda soupis zboží má být v mých nákupních cenách bez DPH a pak jej pro FÚ vyčíslit. V prodejních cenách by to asi nemělo smysl, ne?
  Děkuji Vám za radu. JT

  1. Lenka Königová Autor příspěvku

   Dobrý den,

   nárok na odpočet DPH si uplatňujete u nakupovaných zásob z nákupní ceny dle faktur (daňových dokladů), soupis zboží udělejte v nákupních cenách.
   Hezký den, Königová

 7. Martin

  Dobry den,

  prosim o radu ohledne povinne registrace k DPH a zpetnemu uplatneni DPH z nakupu. K 1.1.2016 jsem se stal platcem DPH z duvodu obratu. Zajimalo by me, jestli v prvnim priznani k DPH muzu narokovat odpocet za nekterou elektroniku, kterou jsem v lonskem roce nakoupil – tablet, telefon, televize apod. Jako platce dane danim pausalem, tedy nikoli realnymi naklady. Moje otazky tedy zni:
  1) mohu narokovat odpocet DPH na zbozi, ktere vsak nedavam do nakladu (kvuli pausalu)
  2) mohu narokovat odpocet DPH na zbozi, ktere jsem kupoval primo na prodejne a platil platebni kartou. tj. na nakupnich dokladech nejsou uvedeny zadne moje udaje?

  diky a hezky den

  1. Lenka Königová Autor příspěvku

   Dobrý večer,

   pokud jste se stal plátcem, máte nárok na odpočet DPH u přijatých zdanitelných plnění pořízených v období 12 měsíců přede dnem, kdy jste se stal plátcem, pokud tato plnění jsou k tomuto dni součástí Vašeho obchodního majetku. Nutno umět prokázat – doporučuji k tomuto dni provést inventuru majetku. Nárok na odpočet DPH uplatňujete v prvním daňovém přiznání dle daňových dokladů. I když nepotřebujete pro daň z příjmů doklady k doložení Vašich výdajů (neboť uplatňujete výdajem paušálem), k uplatnění nároku na odpočet DPH tyto doklady však potřebujete uschovávat. DPH jde jiným režimem než daň z příjmů.
   Hezký večer, Königová

 8. Jelínek

  Dobrý den, lze uplatnit DPH z přijaté faktury na objednanou inzerci, kterou jsme obdrželi ještě před povinnou registrací k DPH podle § 79 zákona o DPH? Děkuji

 9. Jana

  Dobrý den,
  měla bych na Vás následující dotaz.
  Podnikám již 3 roky, jako hlavní činnost ale až od 1.1.2016. Dne 29.1. jsem se stala dobrovolným plátcem DPH. Moje podnikatelská činnost se váže pouze na poskytování služeb do EU. 31.12.2015 jsem zakoupila notebook, v letošním roce ještě další majetek (automobil, druhý notebook)- tzn. ještě před registrací. Jakým způsobem mohu uplatnit DPH na vstupu? Mám tyto daňové doklady uvést současně do Kontrolního hlášení za 1/2016? DPH k PHM a jiné drobné výdaje za 1/2016 mohu uplatnit až od data registrace (tzn. doklady s DUZP od 30.1.)? Výdaje budu řešit paušálem. Velice Vám děkuji za reakci.

  1. Lenka Königová Autor příspěvku

   Dobrý den,
   částečně lze odpovědi na dotazy najít v článku, jinak mohu nabídnout osobní konzultace.
   Hezký den přeji, Königová

 10. Moravcová

  Dobrý den,
  týká se nárok na odpočet DPH před registrací i nehmotného majetku? Děkuji

 11. Novontý

  Dobry den,

  lze povazovat i nedokoncenou vyrobu za obchodni majetek? Jedna se o material, ktery byl postupne spotrebovan na stavbe a takto zakazka ke dni registrace neni jeste ukoncena a vyfakturovana. Dekuji.

  1. Lenka Königová Autor příspěvku

   Dobrý den,
   nárok na odpočet při registraci bych uplatnila i z materiálu, který byl zapracován do obchodního majetku (nedokončené či dokončené výroby) a tato dokončená či nedokončená výroba je součástí obchodního majetku ke dni registrace.
   Hezký den, Königová

 12. Petra

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, jak se pak toto zpětně nárokované DPH účtuje? Např. u majetku – snížím cenu majetku? nebo zaúčtuju s prvním podaným přiznáním zpětně nárokované DPH přímo do výnosů?

  Děkuji

  Petra

 13. Ivana

  Dobrý den,

  pokud jsem si uplatnila dph zpětně za 12 měsíců, budu nějak upravovat daň z příjmu, protože když jsem byla neplátce, uplatnila jsem si částku dph do výdajů. Popř. na jakém řádku přiznání daně z příjmu. Děkuji Ivana

  1. Lenka Königová Autor příspěvku

   Dobrý den,
   upravovat daň z příjmů nebudete zpětně, ale v aktuálním zdaňovacím období, kdy jste se stala plátcem DPH.
   V případě podrobnějšího vyjádření mě můžete kontaktovat na mailu.
   Königová

 14. adela

  Dobrý den,

  Jsme firma prodávající alkohol a cigarety -maloobchod a velkoobchod.
  začali jsme podnikat 1.1.2017 obratove se staneme plátcem po prvním měsíci, požádali jsme o dobrovolnou registraci, kvůli zakazníkum, kteří jsou plátci DPH.
  Chci se zeptat ohledně účetnictví pokud se staneme plátcem až od 1.3.2017 budeme za první dva měsíce dělat účetnictví bez odečtu DPH, ale jak to bude se zásobami, které jsme nakoupily zpětně za první dva měsíce, budeme moci v březnu uplatnit odpočet DPH? Píšete, že se jedná o :Zásoby zboží nebo materiálu, které jsou ke dni registrace na skladě – DPH se nárokuje ve výši uvedené na faktuře – čili to bude uplatněno na zásoby ktere jsou k 1.3 na skladě?
  dekuji A

  1. Lenka Königová Autor příspěvku

   Dobrý den,
   ano přesně tak – nárokujete si DPH, která byla uvedena na dodavatelské faktuře, pokud jsou zásoby ještě na skladě (doporučuji udělat ke dni registrace inventuru) a nutno toto udělat pouze v 1. daňovém přiznání k DPH
   Hezký den přeji, Königová

 15. Jiřincová

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jako OSVČ jsem před registrací k DPH, dostala fa na služby na 36 měsíců, ale 30 měsíců se vztahuje na období, kdy jsem plátce DPH, mohu si tuto 30/36 DPH nárokovat v prvním daňovém přiznání?

  1. Lenka Königová Autor příspěvku

   Dobrý večer,
   řídila bych se dnem uskutečnění zdanitelného plnění u dané služby – jaké je DUZP uvedené na dokladu.
   Hezký večer, Königová

 16. Jana Vašíčková

  Dobrý den, firma přerušila činnost ke 31. 12. 2016.V lednu 2017 zakoupila nemovitost, kterou momentálně rekonstruuje.Po této rekonstrukci v ní bude podnikat.Firma je plátce DPH. Co vše a kdy může dát do nákladů a co uplatnit do odpočtu DPH. Živnost má otevřenou, ale prozatím neni činnost. Co tgelefony, PHM…
  Děkuji

 17. Radim

  Dobrý den, v červnu roku 2016 jsem koupil automobil. Živnost založená v srpnu 2016. Od března 2017 jsem plátce DPH. Můžu si uplatnit odpočet DPH za nákup auta zpětně? I když v době nákupu jsem nepodnikal, ale nyní je auto od roku 2017 součástí obchodního majetku?

  Díky moc

 18. Eliška Moravčíková

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, zda mohu uplatnit nárok na odpočet DPH u přijatých faktur za služby (např.poplatek za provoz služebního automobilu,propagace firmy aj.) které firma obdržela v období, kdy ještě nebyla registrovaná k DPH (04-006/2017). Registrace k DPH proběhla 1.7.2017. Pokud ano, do kdy je možné si nárokovat odpočet z přijatých faktur v daňovém přiznání?
  Děkuji moc za vaši odpověď

  Eliška Moravčíková

 19. Martin

  Dobrý den, od 1.9.2017 podnikám, zažádal jsem ihned o dobrovolnou registraci k DPH, avšak zatím nemám od FÚ žádné potvrzení o tom, že jsem již plátce. V průběhu září jsem nakoupil zásoby a automobil. Mohu si DPH nárokovat v plné výši i tedy zpětně, pokud mě FÚ k DPH přihlásí později? Velice předem děkuji za ujasnění.

  1. Lenka Königová Autor příspěvku

   Dobrý večer,

   ano, můžete si nárokovat DPH v plné výši, pokud budou zásoby a automobil použit ke zdanitelnému plnění.
   Pokud poskytujete pouze osvobozená plnění bez nároku na odpočet, nelze uplatnit nárok na odpočet žádný.
   Pokud uskutečňujete zdanitelná i osvobozená plnění bez nároku na odpočet, lze si nárokovat u přijatých souvisejících plnění DPH v krácené výši.
   Pokud uvedené zásoby či automobil bude použit i pro neekonomická plnění (auto budete používat i pro soukromé účely) lze si uplatnit nárok na odpočet v poměrné výši.
   První odstavec odpovědi ve výše uvedeném článku Vám říká, za jaké období zpětně lze DPH žádat.
   V případě dalších podrobností si můžete objednat osobní či písemné konzultace.
   Hezký večer, Königová

 20. Lucie Bartošová

  Dobrý den,
  podnikám jako OSVČ,stala jsem se plátcem DPH, moho si zpětně nárokovat DPH u služeb jako výmalba provozovny, instalace elektřiny, instalatérské služby? Děkuji za odpověď.

 21. Miloš

  Dobrý den,
  dobrovolným plátcem jsem se stal 15.9. Před tím (na začátku září) jsem zaplatil 90% zálohu na nákup dlouhodobého hmotného majetku včetně DPH a získal jsem od dodavatele doklad o přijaté platbě. Majetek byl dodán až v říjnu. Ke dni, kdy jsem se stal plátcem, jsem měl jen poskytnutou zálohu. Je tato zaplacená záloha součástí mého obchodního majetku a budu postupovat podle §79? Nebo budu moci DPH nárokovat až ke dni dodání majetku v říjnu, jak pak vyřeším daňový doklad o přijaté platbě v kontrolním hlášení?
  Děkuji za odpověď.

 22. Jiřina Puldová

  Dobrý den,
  syn se stal dobrovolným plátcem DPH 28.10.,podnikatelskou činnost má od 4.10.,podniká v silniční dopravě.Na nákladní automobil má vystavenou fakturu k 1.10.2017 s DPH,částka s DPH činí 36.000,Kč.Od srpna do října má doklady na např.barvy,součástky,které byly potřebné k opravě nákl.automobilu. Potřebné doklady jsou vystaveny od plátců DPH.Může si uplatnit odpočet DPH v přiznání za říjen i za ty doklady vystavené před datem registrace?
  Děkuji za odpověď

  1. Lenka Königová Autor příspěvku

   Dobrý den,
   mohu nabídnout placené písemné či osobní konzultace. V případě zájmu mě kontaktujte prosím na mailu.
   Hezký den, Königová

    

 23. Bronislava

  Fyzická osoba podnikající jako výroba textilních výrobků si koupila v září 2017 šici stoj za 38000,-Kč, od 1.11.2017 se stala plátcem DPH. Na faktuře od dodavatele plátce nemá uvedeno DIČ odběratele ( tedy svoje). Doklad prý není daňovým dokladem a tak si nemůže zpětně uplatnit DPH z nakoupeného stroje.Většina neplátcům se domnívá , že na fakturách nemusí být jejich DIČ i když jsou faktury nad 10000,-Kč. Je možné si uplatnit DPH u tohoto stroje? Děkuji za odpověď.

  1. Lenka Königová Autor příspěvku

   Dobrý den,
   mohu Vám nabídnout placenou písemnou odpověď do mailu.
   V případě Vašeho zájmu mě prosím kontaktujte na mailu.
   Hezký den, Königová

 24. Pavelka

  Dobrý den,
  jsem od 1.6.2018 nově plátcem DPH. Prosím o informaci, radu,..v následující věci, kde si nejsem jist řešením. V daňovém přiznání 2017 jsem jako OSVČ využil paušální odečet pro vynaložené náklady v roce 2017(40%,činnost v soudnictví). S ohledem na situaci, kdy jsem již předjímal, že moje činnost bude vzrůstat, pořídil jsem pro podnikání PC, nový telefon, notebook – vše do max 40 tis.Kč bez DPH /kus. Nyní, již od 1.6.2018 již v režimu plátce DPH si nejsem jist, zda v prvním daňovém přiznání k DPH za 6/2018(podám do 25/7/2018) mohu provést daňový odpočet těchto předmětů k podnikání – odpočet DPH z uhrazených faktur (splněna podmínka nákupu v posledních 12.měsících od registrace). Je tento postup – tedy odpočet DPH v 6/2018 správný, když předměty byly nakoupeny v 12/2017 ? Na fakturách musí být mé IČ ? Telefon koeficientem pracovní/soukromý ? Děkuji za pomoc. Pavel K

 25. Jana Barnetova

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, jak se nahlíží na zaplacené zálohy v době kdy jsme byli neplatci (2019). Jde mi o to, že nakupujeme nemovitost, na kterou jsme v loňském roce zaplatili zálohy. Aktuálně se registrujeme k DPH a výsledný nakup bude proveden až v tomto roce. Lze si z titulu paragrafu 79 nárokovat v době nákupu plný nárok na odpočet DPH, za první zdaňovací období plátce? A pokud ano, lze ho do kontrolního hlášení zaevidovat na základě kupní smlouvy? Popřípadě jak evidovat. Děkuji za radu.

  1. Lenka Königová Autor příspěvku

   Dobrý večer paní Barnetová,
   určitě bych si nenárokovala DPH ze záloh v prvním daňovém přiznání po registraci DPH, protože ke dni registrace žádný obchodní majetek ještě nevlastníte.
   Nárok na odpočet bych uplatnila až ke dni DUZP, pokud budete používat danou nemovitou věc plně ke zdanitelné ekonomické činnosti dle zákona o DPH.
   Pokud budete využívat nemovitost jen zčásti k ekonomické zdanitelné činnosti, máte nárok na odpočet pouze v poměrné výši,
   pokud budete využívat nemovitost k osvobozené činnosti bez nároku na odpočet dle zákona o DPH – nárok na odpočet nemáte vůbec.
   Původně uplatněný nárok na odpočet dále sledujete 10 let, zda se nezměnily okolnosti pro jeho uplatnění.
   Příjemný večer přeji, Königová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *